RAKTÁRKISÖPRŐ AKCIÓ!!!

Szűrés
Termék státusza
VIRÁGZÁS
MAGASSÁG
Virág színe
Szín
Fényigény
Télálló

LILIOM

Az évelők közül a liliomok kiemelkednek szépségükkel. Ápolási-gondozási igényük kicsi, hálás kerti növények.
Kitűnően átvészelik a legnagyobb hideget is, minden évben egyre több virággal köszöntve a nyarat.

A liliomhagymákat tavasszal és ősszel is ültethetjük.

A liliomokat ültethetjük cserépbe is, ha kicsi a kertünk vagy nem találunk megfelelő helyet benne ezeknek a szépséges, illatos évelő virágoknak.
Ha a liliomot cserépbe ültetjük, egy kicsivel több figyelmet igényel, de megéri az a kevés munka amennyivel az igényeit biztosítani tudjuk.


A liliom ültetése

A liliom bármilyen talajon megél, természetesen a tápdús talaj a leginkább ideális, de egy dologra nagyon oda kell figyelnünk, ez pedig a vízelvezetés.
A liliomhagymák alá készítsünk egy olyan réteget, ahonnan a víz el tud szivárogni. Ez lehet apró kavics a talajba keverve, durva homok, cseréptörmelék, bármi ami megakadályozza, hogy pangó víz gyűljön fel a hagymák alatt.

Mivel a liliomhagymának nincs egy olyan külső, vastag védőburka, mint pl. a tulipánoknak, ezért fontos, hogy ne álljon a vízben, mert ez rothadást okoz.

A liliomhagymák ezen sajátossága miatt igénylik a nyirkos talajt is, hiszen könnyebben kiszáradnak.
Tehát a kulcs a megfelelő drénréteg és az öntözés.
Az én tapasztalatom az, hogy mélyre ültetve érzik jól magukat igazán, mert a szár alsó része is meggyökeresedhet, így akár 15 cm mélyre is kerülhetnek a hagymák.

A liliomtövek kedvelik ha tövük árnyékolva van, ezért kisebb, bokros virágok megfelelő szomszédságot adnak, mint pl. a bugás lángvirág vagy sásliliomok.

A liliomokat akkor öntözzük, ha a talaj felszíne kiszáradt.



A liliom tápanyagellátása


Ezek a pompás, hatalmas virágok, melyek tömegesen nyílnak, abból a viszonylag kicsi gumóból fejlődnek, amit tavasszal elültetünk. Ha sovány a föld, egy idő után a hagymák elfáradnak és egyre kevesebb virágot hoznak.
Ezt nagyon egyszerűen megelőzhetjük, ha már az ültetésnél humuszt vagy komposztot dolgozunk be a hagymák talajába.

A későbbiekben is ajánlott a tápanyagok utánpótlása, melyet tavasszal, a hagymák kihajtása előtt tanácsos elvégezni. Ez történhet szerves trágyával, humussza, komposzttal, vagy műtrágyával.
Ezt érdemes rügyfakadáskor megismételni.
Ha szeretnénk hogy liliomaink még hosszabban virágozzanak, nyár második felében kaphatnak még tápanyagot.


Cserepes liliom gondozása

Cserepes liliomnak az óriás liliomokat is választhatjuk,  megfelelő méretű cserépben ők is jól érzik magukat, de akkor az a cserép valóban legyen nagy. A cserepes liliom gondozása nem különbözik nagyban a kertbe ültetett liliomokétól.

Itt fokozottan ügyeljünk arra, hogy a vízelvezetés megoldott legyen, a cserép vagy konténer aljára kerüljön egy réteg apró kavics, durva homok, cseréptörmelék.
Mivel a tápanyagok korlátozottan állnak a növény rendelkezésére, a cserepes liliomok tápanyag utánpótlása még inkább fontos mint a kerti növényeknél.

Az öntözés nem különbözik a cserepes növényeknél sem, tartsuk kissé nedvesen a talajt, locsolás akkor szükséges, ha a felső réteg kiszáradt.



A liliom gondozása virágzás után

Miután a virágok elhervadtak, távolítsuk el a növényről ezeket, mivel a magvak érlelése rengeteg energiát von el amit a virághagyma növekedéséhez, fiókhagymák növeléséhez használna.
Kivételt képez, ha növény szeretnénk magról szaporítani, ekkor hagyjuk a virágokat természetes módon magokat nevelni.

A virágszár megmaradt részeit hagyjuk a növényen leszáradni, a kertben és cserépben, mivel részt vesznek a hagymák táplálásában és ez több energiát ad a következő virágzáshoz.

A liliomok teletetése

A liliomhagymák nagy része teljesen fagytűrő, télre is a talajban maradhatnak.
Az első fagyok után a növényt vágjuk vissza kb. tenyérnyire a talaj fölött., ha nagyon csinosan szeretnénk teleltetni. Ha meghagyjuk a szárat az némi fagyvédelmet ad a növénynek és a madaraknak is segít a tél átvészelésében menedéket, pihenőt adva.
Telelésüket még jobban garantálja és a tépanyagok utánpótlásába is némileg besegít, ha talajukat mulcsozzuk.
Kerüljük az olyan anyagokat, amelyek összetömörödhetnek nedvesen, mint a fűrészpor. Használjunk szalmát, avart vagy gallyakat a takaráshoz.

A cserepes liliomok teleltése csak egy kicsivel igényel több figyelmet. A cserepeket rakjuk egymásra a kert olyan védettebb részén, ami nem fagyzugos. Takarjuk a fenti anyagokkal, vagy vastagabb kertészeti fátyolfóliával, kéregmulccsal.
Ha van olyan zárt helyünk, ami nem fűtött, sikerrel telelhetjük fedél alatt is a cserepes liliomokat.


A liliomok szépségükkel, illatukkal és kicsi gondozási igényükkel minden kertben helyet kellene hogy kapjanak.
Nektárban dús virágaik ellátják a beporzókat élelemmel, minket pedig gyönyörködtetnek virágzásukkal nap mint nap.



Az óriás liliomok ültetéséről, gondozásáról részletesen a KicsiKert magazinban ide kattintva olvasható útmutatónk.







10
Diabora - piros ázsiai liliom
VIRÁGZÁS:
június-július
MAGASSÁG:
80-100 cm
FŐ JELLEMZŐK:
Cserépbe ültethető, Kitűnő vágott virág, Vonzza a méheket pillangókat, Dús virágzás, Kezdő kertészeknek is ajánljuk, Kis gondozási igény
790 Ft 
710 Ft