Szibériai írisz - nőszirom (Iris Siberica)
A szibériai íriszek a legkönnyebben nevelhető és virágzó íriszek közé tartoznak.
Kecses száruk, szalagszerű leveleik, mutatós, bokorszerű megjelenésük miatt akár szegélyek akár ágyásba ültetve méltán kedveltek. Szép lombjuk egész évben vonzó, még az első fagy után is, amikor rozsdavörös-barnára színeződik.
Virágai rendkívül mutatósak, kecses, hosszú száron ringanak. A kifinomult szépség kedvelőinek kedvencei ezek a növények, hiszen a virágok szinte ékszerszerűek.
A szibériai írisz eredete
A szibériai írisz kerti fajtái két fajból, az Iris siberica és az Iris sanguinia fajtából származnak, amelyek elsősorban Közép-Európában és Ázsiában találhatók.
Ott a füves rétek gazdag talaján fejlődtek ki; ezek a területek tavasszal nagyon nedvesek a patakok áradása és a hegyi hóolvadás miatt, nyáron a mély talajon a nyirkos esőktől nedvesednek, és természetes mulcsot képeznek a régi lombozat és az elhalt fűfélék, ami megakadályozza a kiszáradást.
A szibériai írisz talajigénye
A szibériai íriszek akkor a legszebbek, ha gazdag talajt tudunk biztosítani, szükség esetén némi komposztált szerves anyaggal, amely a száraz időszakokban is megtartja a nedvességet, és segít elérni az enyhén savas pH 6,5-7,0-t, amelyet kedvelnek. Ezt az íriszt azonban azért is szeretjük, mert a legtöbb kerti talajban szépen virágzik, ha nem tudjuk nekik a fenti ideális körülményyeket biztosítani, akkor is.
Tápanyagutánpótlás
Ez a saját talaj típusától és annak természetes termékenységétől függ. A növények jobban reagálnak egy kora tavaszi, magasabb nitrogéntartalmú műtrágya kijuttatására, majd a virágzási időszak végén egy további, kiegyensúlyozott műtrágya kijuttatására. Ekkor érnek be a rizómák, ezzel segítjük a fejlődésüket.
A szibériai íriszek fény-és vízigénye
A szibériai íriszek nagyon alkalmazkodó és szívós növények. Tavasszal szeretik a sok nedvességet, és a nyár végi hónapokban túlélhetik a száraz időszakokat, de egészségesebb növények lesznek, és gyorsabban fejlődnek, ha egész nyáron nedvesen tartjuk őket. Próbáld meg más évelőkkel együtt ültetni őket, amelyeket általában öntözni szoktál a júliusi és augusztusi száraz időszakokban. Szeretik a teljes napsütést, de félárnyékban is megnőnek.
Mulcsozás
A szerves anyagokból álló mulcs nyáron a talajnedvesség megőrzése és a talaj hűvösebbé tétele révén előnyös a növények számára. A mulcs a legtöbb gyomnövény visszaszorításában is nagyon hasznos.
A szibériai írisz kártevői
A szibériai íriszek ellenállóbbak a betegségekkel szemben, mint a legtöbb más kerti írisz, gyakorlatilag nem lesz problémánk vele.
A szibériai írisz szaporítása
Szaporításuk tőosztással történik, ez történhet közvetlenül virágzás után. Ekkor az új tövek nedvesen tartása a következő 6-8 hétben a legfontosabb , a forró, száraz időjárás csökkentheti a túlélést.
Mivel ez a veszély nem fenyeget a kora tavaszi átültetésnél, amikor az új növekedés már látható, szintén megfelelő módszer a tőosztásos szaporítás.
A késő tavaszi átültetés, ha megfelelően gondozzák a növényeket, erőteljesebb növényeket eredményez.
Az átültetésnél a gyökereket nedvesen kell tartani, amíg a növények kihajtanak.
A szibériai íriszek több évig zavartalanul nőhetnek, a felosztás akkor válik szükségessé, amikor a tövek nem férnek el egymástól, a beültetés zsúfolttá válik, vagy amikor az életerő csökken, és a virágok kisebbek lesznek.
A hibridek a lilától és kéktől a fehérig, a rózsaszín levenduláig és a krémszínű sárgáig sokféle színt kínálnak.Az éles kontrasztú virágok, különleges színminták nagy változatosságot mutatnak.
Könnyen nevelhető, látványos szépségű, finom, kecses növény.